Rok Aleksandra Fredry
Rok 2023 jest Rokiem Aleksandra Fredry. Najwybitniejszy polski komediopisarz został wybrany przez Sejm i Senat na patrona literackiego tego roku z okazji przypadającej 20 czerwca 230. rocznicy jego urodzin. Prezes Polskiego Radia powiedziała, że w związku z tym podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie wiele akcentów związanych z komediopisarzem i jego twórczością. - Pod marką Aleksandra Fredry będziemy mogli na żywo posłuchać spektakli, ale również obejrzeć kostiumy wykorzystywane podczas ich tworzenia - powiedziała.
Publiczność w Zamościu będzie mogła m.in. posłuchać dwóch jednoaktówek Fredry: "Świeczka zgasła" i "Nikt mnie nie zna". Drugą ważną osobą wspominaną na festiwalu będzie Gustaw Holoubek, z okazji przypadającej 21 kwietnia setnej rocznicy urodzin wybitnego aktora.
Dzieci Zamojszczyzny
Polskie Radio nawiąże także do rocznicy akcji wysiedleńczej i zaprosi na prezentację słuchowisk poświęconych tematyce Dzieci Zamojszczyzny. - Teatr Polskiego Radia proponuje dwa słuchowiska związane z Dziećmi Zamojszczyzny. Z jednej strony jest to ukłon w stronę mieszkańców Zamościa i okolic, ale nie tylko, ponieważ jest to ukłon w stronę historii - podkreśliła Agnieszka Kamińska.
Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Przyznane też zostaną Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej, którymi zostaną uhonorowani Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
Relacje na antenach Polskiego Radia
Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz w Polskim Radiu dla Zagranicy i w Polskim Radiu 24 - w większości ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.
Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku. Przez ostatnie dwa lata Zamość gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy - od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. Pierwsze spektakle odgrywano tu w XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego.
O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
W ubiegłym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" - podobnie jak w poprzednich edycjach - będą również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.
Czytaj również:
mat. pras./ rk/ IAR/ ans
XXII Festiwal "Dwa Teatry". Prezes PR: będzie to wielkie święto wielbicieli teatru radiowego i telewizyjnego - Jedynka - polskieradio.pl